המדריך לתיקון הברית

תוכן עניינים:

א. שמירת הברית – מהי?
ב. אור גדול
ג. התיקון
ד. הכר את יצרך
ה. והעיקר השמחה
ו. אין ייאוש בעולם כלל

שים לב בכל שלב בהתמודדות ובעבודת ה' שלך תוכל להתייעץ איתנו ולקבל תמיכה.
נשמח לענות לך מתי שתצטרך. ההצלחה שלך = ההצלחה של ה' ועם ישראל כולו.

תוכל לשלוח שאלה או בקשה בטופס למטה. הדבר לא מתפרסם באתר לעולם ואינך צריך לחשוף את עצמך.

 

שמירת הברית מהי?

הקב"ה ציווה את אברהם אבינו את מצוות ברית מילה, נלמד את הפסוקים ונראה את הדברים,

{א} וַיְהִ֣י אַבְרָ֔ם בֶּן-תִּשְׁעִ֥ים שָׁנָ֖ה וְתֵ֣שַׁע שָׁנִ֑ים וַיֵּרָ֨א יְהֹוָ֜ה אֶל-אַבְרָ֗ם וַיֹּ֤אמֶר אֵלָיו֙ אֲנִי-אֵ֣ל שַׁדַּ֔י הִתְהַלֵּ֥ךְ לְפָנַ֖י וֶֽהְיֵ֥ה תָמִֽים: {ב} וְאֶתְּנָ֥ה בְרִיתִ֖י בֵּינִ֣י וּבֵינֶ֑ךָ וְאַרְבֶּ֥ה אֽוֹתְךָ֖ בִּמְאֹ֥ד מְאֹֽד: {ג} וַיִּפֹּ֥ל אַבְרָ֖ם עַל-פָּנָ֑יו וַיְדַבֵּ֥ר אִתּ֛וֹ אֱלֹהִ֖ים לֵאמֹֽר: {ד} אֲנִ֕י הִנֵּ֥ה בְרִיתִ֖י אִתָּ֑ךְ וְהָיִ֕יתָ לְאַ֖ב הֲמ֥וֹן גּוֹיִֽם: {ה} וְלֹֽא-יִקָּרֵ֥א ע֛וֹד אֶת-שִׁמְךָ֖ אַבְרָ֑ם וְהָיָ֤ה שִׁמְךָ֙ אַבְרָהָ֔ם כִּ֛י אַב-הֲמ֥וֹן גּוֹיִ֖ם נְתַתִּֽיךָ: {ו} וְהִפְרֵתִ֤י אֹֽתְךָ֙ בִּמְאֹ֣ד מְאֹ֔ד וּנְתַתִּ֖יךָ לְגוֹיִ֑ם וּמְלָכִ֖ים מִמְּךָ֥ יֵצֵֽאוּ: {ז} שביעי וַֽהֲקִֽמֹתִ֨י אֶת-בְּרִיתִ֜י בֵּינִ֣י וּבֵינֶ֗ךָ וּבֵ֨ין זַרְעֲךָ֧ אַֽחֲרֶ֛יךָ לְדֹֽרֹתָ֖ם לִבְרִ֣ית עוֹלָ֑ם לִֽהְי֤וֹת לְךָ֙ לֵֽאלֹהִ֔ים וּלְזַרְעֲךָ֙ אַֽחֲרֶֽיךָ: {ח} וְנָֽתַתִּ֣י לְ֠ךָ֠ וּלְזַרְעֲךָ֙ אַֽחֲרֶ֜יךָ אֵ֣ת | אֶ֣רֶץ מְגֻרֶ֗יךָ אֵ֚ת כָּל-אֶ֣רֶץ כְּנַ֔עַן לַֽאֲחֻזַּ֖ת עוֹלָ֑ם וְהָיִ֥יתִי לָהֶ֖ם לֵֽאלֹהִֽים: {ט} וַיֹּ֤אמֶר אֱלֹהִים֙ אֶל-אַבְרָהָ֔ם וְאַתָּ֖ה אֶת-בְּרִיתִ֣י תִשְׁמֹ֑ר אַתָּ֛ה וְזַרְעֲךָ֥ אַֽחֲרֶ֖יךָ לְדֹֽרֹתָֽם: {י} זֹ֣את בְּרִיתִ֞י אֲשֶׁ֣ר תִּשְׁמְר֗וּ בֵּינִי֙ וּבֵ֣ינֵיכֶ֔ם וּבֵ֥ין זַרְעֲךָ֖ אַֽחֲרֶ֑יךָ הִמּ֥וֹל לָכֶ֖ם כָּל-זָכָֽר: {יא} וּנְמַלְתֶּ֕ם אֵ֖ת בְּשַׂ֣ר עָרְלַתְכֶ֑ם וְהָיָה֙ לְא֣וֹת בְּרִ֔ית בֵּינִ֖י וּבֵֽינֵיכֶֽם: {יב} וּבֶן-שְׁמֹנַ֣ת יָמִ֗ים יִמּ֥וֹל לָכֶ֛ם כָּל-זָכָ֖ר לְדֹרֹֽתֵיכֶ֑ם יְלִ֣יד בָּ֔יִת וּמִקְנַת-כֶּ֨סֶף֙ מִכֹּ֣ל בֶּן-נֵכָ֔ר אֲשֶׁ֛ר לֹ֥א מִזַּרְעֲךָ֖ הֽוּא: {יג} הִמּ֧וֹל | יִמּ֛וֹל יְלִ֥יד בֵּֽיתְךָ֖ וּמִקְנַ֣ת כַּסְפֶּ֑ךָ וְהָֽיְתָ֧ה בְרִיתִ֛י בִּבְשַׂרְכֶ֖ם לִבְרִ֥ית עוֹלָֽם: {יד} וְעָרֵ֣ל | זָכָ֗ר אֲשֶׁ֤ר לֹֽא-יִמּוֹל֙ אֶת-בְּשַׂ֣ר עָרְלָת֔וֹ וְנִכְרְתָ֛ה הַנֶּ֥פֶשׁ הַהִ֖וא מֵֽעַמֶּ֑יהָ אֶת-בְּרִיתִ֖י הֵפַֽר:

אנו רואים את הציווי המיוחד בו עם ישראל מובדל מכל העמים "המול לכם כל זכר" והציווי בו מצווה ה' את אברהם ובניו: וַיֹּ֤אמֶר אֱלֹהִים֙ אֶל-אַבְרָהָ֔ם וְאַתָּ֖ה אֶת-בְּרִיתִ֣י תִשְׁמֹ֑ר אַתָּ֛ה וְזַרְעֲךָ֥ אַֽחֲרֶ֖יךָ לְדֹֽרֹתָֽם:
בפסוקים כתוב שהברית היא התנאי לירושת הארץ ובאמת כל התחזקות של כל יהודי בעניין הברית בינו ובין ה' מסייעת לירושת הארץ ובה תלוייה הגאולה הפרטית והכללית של עם ישראל.
בנוסף ניתן לראות שהברית היא זו שמופיעה את אור ה' על האדם כמו שמסבירים חכמנו שבזכות המילה נראה ה' אל אברהם וכך כותב ר' חיים בן עטר בעל האור החיים הקדוש זי"ע בפרושו על פרשת וירא:

עוד ירצה כי באמצעות המילה נראה ה' אליו בשלמות כללות אור עליון, כי יש בבחינת הראיה ברוך הוא הדרגות זו למעלה מזו ומה שהשיג אחר המילה היא נבואה שלימה, וזה הודיענו הכתוב באומרו וירא אליו ה' ולא אמר וירא ה' אליו שנתכוון לומר כי מה שהגיע מהראיה אליו היא כל בחינת הוי"ה שם הנכבד ולזה הקדים אליו ואחר כך הזכיר המושג מה שלא היה נשמע אם היה מקדים להזכיר השם קודם שיזכיר תיבת אליו ודו"ק:

יש לעם ישראל אות – סימן בגוף המעיד על שייכות לקדושה –שייכות לקב"ה. בעצם כל מי שעושה ברית מילה יכול לזכות להתחבר לקב"ה דרך גופו ולא רק דרך נשמתו ומי ששומר על בריתו זוכה ונהיה מרכבה לאור ה'. דוד המלך אומר זאת בתהלים "מבשרי אחזה אלו'ה" – שממש מהבשר ראה דוד את התגלות ה'. בעומק העניין – הגוף כך נהיה "מרכבה" – משרת של הנשמה. בברית המילה האדם מקבל את האפשרות להיות שולט על גופו ובשמירת הברית האדם זוכה לממש את המתנה הזו ונהיה מרכבה לשכינה וזוכה לאמונה ודבקות אדירה בבורא עולם.
כללו של דבר ע"י שמירת הברית וקדושתה זוכה היהודי להתגלות פני ה' והיא שנותנת לו סיוע עצום לדבוק בבוראו!

אור גדול

בראשית ההתחלה נשאל את עצמנו בשביל מה הקב"ה עושה לאדם התמודדות כזו – ממש יום יומית
האין זה לא פייר מצד ה'? למה אני צריך להתמודד עם עניין קשה כל כך? כמה נופלים ולא מצליחים..
התשובה – אור גדול,
הדרך לקבל מתנות גדולות חייבת להיות ע"י עבודה והתמודדות.
משל למה הדבר דומה?:
היה היה מלך שאהב מאוד את בנו יחידו ורצה לתת לו מתנה גדולה, את היכולת להיכנס לחדרי המלך, להיכנס לחדרי האוצרות ואף להנהיג את הממלכה – המלך כל כך אהב את בנו יחידו ולכן רצה שיעבוד איתו בשותפות.
לצורך כך נתן לבנו משימה ושם את בנו במקום רחוק וביקש מ3 חיילים להפריע לו במקום מגוריו ולארוב לו,
הבן היתבהל ופחד וחשש לחייו, במשך הזמן הבין שיש לו יכולת להתמודד ולנצח אותם והתחיל ללמוד את דרכיהם, לאט לאט הצליח לגלות את תכסיסיהם עד שלבסוף שבה את שלושתם.
חזר הבן אל אביו שמח ואביו קבלו באהבה גדולה "כעת תוכל להתחיל יחד איתי בהנהגת הממלכה – הבנת שיש לך כח רב ויכולת ללמוד לנצח.. המשך כך ואתן לך לבסוף את המלוכה"
הנמשל הוא אנחנו,
הקב"ה נתן לכל יהודי יצר והתמודדות, אם הוא יקבל הדרכה נכונה ויתמודד הוא יקבל מתנות נפלאות, הוא יוכל להיות קרוב לקב"ה ברמה אדירה ונפלאה, להרגיש ממש שהוא איתו תמיד ובמשך הזמן ה' יתן לו גם תפקידים "בניהול הממלכה".
הדבר הראשון שאנו צריכים לזכור – אחי יש מתנות גדולות בהתמודדות עם שמירת הברית,
יש אור נפלא ומתוק ושמחה אדירה שהאדם זוכה לה אם הוא נכנס לתהליך ומתמודד בע"ה.
האדם יכול להיות ממש שמח – שמח בעצמו ומואר אם הוא מצליח!

לאחר שהאדם זוכה לנצח את המלחמה הזו הוא מתחיל לקבל תפקידים – תפקידים טובים שהקב"ה מייעד עבורו.
– אז איך זה שבכל זאת אנשים נופלים ולא מצליחים? – 

התשובה: יתכן שהם אינם מקבלים עזרה והכוונה
כל חייל מקבל הדרכה ולימוד מסיבי מהי לחימה, מהו ירי וכדו'
כל חתן שהולך להתחתן מקבל הדרכה איך להיות חתן,
כיום יש המון מכונים שמלמדים זוגיות וכדו'
כל בעל מקצוע טוב עובר הכשרה כדי להצליח.
היום בימינו שהכול כל כך פרוץ כדי לשמור על הקדושה חייבים הכוונה!
זה לא פשוט לבד מול העולם של ימינו אז כדאי להתחיל…
בהצלחה.
אנו שמחים שאתה רוצה ללכת אל דרך השמחה, ההצלחה ואהבת ה' האמיתית. – קרבת אלוקים היא הטוב האמיתי בעולם והטוב הגמור בעולם הזה ובעולם הבא כמו שאמר דוד המלך "ואני קרבת אלוקים לי טוב".
אז כהקדמה כדאי להבין את הבעייה וחומרת העוון:
מדוע אדם מרגיש רע כ"כ אחר שחוטא?

המקור לאיסור החטא מהתורה הוא סיפור ער ואונן שהיו הבנים של יהודה. ער ואונן הבנים של יהודה שהיו משחתים את זרעם וה' הרג אותם בגלל זה.

ההלכה בקיצור שולחן ערוך סימן קנא' סעיף א'
אָסוּר לְהוֹצִיא זֶרַע לְבַטָלָה. וְעָוֹן זֶה חָמוּר מִכָּל עֲבֵרוֹת שֶׁבַּתּוֹרָה. וְאֵלּוּ שֶׁמְּנָאֲפִים בַּיָּד וּמוֹצִיאִים זֶרַע לְבַטָּלָה, לֹא דַי לָהֶם שֶׁאִסּוּר גָּדוֹל הוּא, אֶלָּא שֶהָעוֹשֶׂה זֹאת, הוּא בְנִדּוּי, וַעֲלֵיהֶם נֶאֱמַר, יְדֵיכֶם דָּמִים מָלֵאוּ, וּכְאִילּוּ הוֹרֵג אֶת הַנֶּפֶשׁ. וּרְאֵה מַה שֶּכָּתַב רַֹשִ"י בְּפָרָשַת וַיֵֹשֶב בְּעֵר וְאוֹנָן שֶׁמֵּתוּ בְּחֵטְא זֶה. וְלִפְעָמִים בְּעֹנֶשׁ זֶה, חַס וְשָׁלוֹם, בָּנָיו מֵתִים כְּשֶׁהֵם קְטַנִים, אוֹ שֶׁיִהְיוּ רְשָׁעִים, וְהוּא בָא לִידֵי עֲנִיוּת.
אנו רואים את חומרת העוון בדבריו של הקיצור שו"ע.
כתוב בגמרא שאדם שיש בביתו פרורים של לחם על הרצפה אז שירים אותם כי זה גורם לעניות. ור' נחמן בליקוטי מוהר"ן מסביר שקל וחומר לאדם שמוציא זרע לבטלה וזורק את פרורי מוחו – שזה יגרום לו לעניות. (עניות גם בחיים – חוסר שמחה ולא מרוצה ממה שיש לו שהרי נאמר איזהו עשיר – השמח בחלקו)
נסביר מה הכוונה,
חכמנו הקדושים מלמדים אותנו שהנשמה של האדם משכנה בעיקר במוח ובלב (עפ'י הגמרא וספרי החסידות ביניהם ספר התניא},
הזרע של האדם מכיל את כל קומתו מהראש עד לרגליים,
כשיוצא הזרע מהאדם המקום הראשון שממנו הוא יוצא הוא מהמוח ומשם הלאה עד שיוצא מהברית, כיוון שבמוח עיקר משכן הנשמה לכן זה גורם לא עלינו שהאדם מפזר את נשמתו – חלקי מוחו באויר העולם
ולכן הוא מרגיש לאחר מכן עצוב ומדוכא – הוא כמו פיזר את עצמו – קצת כמו הרג את עצמו.
בנוסף ידוע שיש בחטא הזה גם רצח במובן מסויים. שהרי בכל פעם של זרע שה' נותן לאדם יש מיליוני תאים של חיים ויש להם פוטנציאל להיות ילדים.
אבל על יאוש יש תיקון נפלא ובכוח התשובה משיבים את כל ניצוצות הנשמה חזרה למקורם!
ברוך ה' שיש תשובה והקב"ה נתן לנו דרכים נפלאות להשיב את הכל – הדרך לתשובה הטובה והנעימה לפנינו והאור שאליו יהודי יכול לזכות הוא עצום.
עכשיו שהבנו קצת קצת מתוצאת העוון הזה ומדוע הוא לא נותן לאדם להיות שמח ולמה הוא לא מצליח להתחבר לכל מיני דברים פשוטים ולהצליח נתחיל בע"ה לסלול דרך לתיקון וניצחון גדול בעזרת ה' יתברך שיביא לנו מלא שמחה וטוב בחיים.

התיקון

מי אמר שאתה חייב להיות ברשת של היצר? – היצר הרע נותן מחשבות שאתה חייב להיות בתוך זה – באמת מחר אתה כבר יכול להתחיל לצאת מזה.. שכח מה שהיה עד עכשיו – זה לא חכמה בלי הדרכה.. ממש אי אפשר.. עם הדרכה היצר יהיה בכיס שלנו בע"ה ובזכות הצדיקים הנפלאים שה' נתן לנו.
שלב א – התפילה
מקור החטאים נובע מהריחוק מה' – מרפיון באמונה.. הדרך להתגבר – חיזוק האמונה.
התחל לדבר עם עצמך על הקב"ה.. התחל לדבר עם מי שאתה יכול על ה'..
הקב"ה נמצא, נוכח, מחייה ומשגיח והוא עוזר לנו בהתמודדויות..
התחל לדבר אל ה' מתי שתוכל. התחל להתפלל אליו באמת – תספר לו בכל יום קצת ממה שעובר עליך.
בקיצור – תתחיל לחיות בחיים יחד עם הקב"ה.
שאלה: מה אעשה? איך אדבר איתו כשאני חוטא והכעסתי אותו כבר?
תשובה: הקב"ה נתן לך את היצר הרע, נכון אתה חטאת אבל זה כי לא עזרו לך. "בכל יום מתגבר יצר הרע על האדם ואם אין הקב"ה עוזרו אינו יכול לו" – אם ה' יעזור לך אתה תצליח.
ר' נחמן מסביר שהקב"ה נמצא עם האדם מיד אחי הנפילה כדי להחזיק אותו ולתת לו פתח לתשובה.
הוא איתך גם אחרי הנפילה רוצה לעזור לך הוא כל כך אוהב אותך ורוצה לעזור – תתחיל לבקש.
אז כשלב ראשון תתחיל להתרגל ללכת עם ה'. תשתדל כל כמה זמן לדבר איתו ואל תתייחס ליצר הרע שאומר לך – "אל תלך לדבר איתו אתה לא ראוי" 

היצר אומר לך את זה כי הוא יודע ששם נמצאת הישועה שלך.
אמנם אדם חטא אך לרחמים של ה' אין גבול ואנו מתפללים על זה בראש השנה ואומרים
שאם אדם חטא שנים ושב בתשובה מיד ה' מקבלו.
כללו של דבר המטרה שלך צריכה להיות "דבקות בה'" גם בעלייה וגם בירידה!
אל תעזוב את ה' בירידה, אם לא תעזבהו תראה איך הוא מוציא אותך לחלוטין מכל הסיפור.

תאמין שה' רחמן כל כך שהוא רוצה את הקשר שלך יותר מהכל. אם תהיה בקשר ה' יעזור לך

וכך מובא בספר ליקוטי מורה"ן לרבנו הקדוש נחמן מברסלב:
מי שרוצה לשוב להשם יתברך, צריך להיות בקי בהלכה מאד, שלא יפיל ולא ירחק אותו שום דבר בעולם בין בעליה ובין בירידה. ובכל מה שיעבר עליו יחזק את עצמו (שקורין דער האלטין זיך) ויקים אם אסק שמים שם אתה ואציעה שאול הנך, שגם בשאול תחתיות יכולין לקרב את עצמו להשם יתברך, כי גם שם הוא יתברך נמצא, בבחינת ואציעה שאול הנך (“לקוטי מוהר”ן” ח”א סימן ו’) עין תשובה אות י’ וזו לשונו שם: כשרוצה אדם לילך בדרכי התשובה, צריך להיות בקי בהלכה וצריך להיות לו שני בקיאות, הינו בקי ברצו בקי בשוב שזהו בחינת עיל ונפיק, בחינת: “אם אסק שמים שם אתה ואציעה שאול הנך”. הינו מי שרוצה לשוב להשם יתברך, צריך לחגר מתניו שיתחזק עצמו בדרכי השם תמיד בין בעליה בין בירידה, שהם בחינת אם אסק שמים שם אתה ואציעה שאול הנך, הינו בין שיזכה לאיזה עליה לאיזה מדרגה גדולה או קטנה, אף על פי כן אל יעמד שם ולא יסתפק עצמו בזה וצריך שיהיה בקי בזה מאד, לידע ולהאמין שהוא צריך לילך יותר ויותר וכו’ שזהו בחינת בקי ברצא וכו’:

וכן להפך, שאפלו אם יפל, חס ושלום, למקום שיפל, אפלו בשאול תחתיות, חס ושלום, גם שם אל יתיאש את עצמו לעולם בשום אפן יהיה איך שיהיה, רק יחפש ויבקש את השם יתברך ויחזק עצמו בכל מקום שהוא ובכל מה שיוכל. כי גם בשאול תחתיות נמצא השם יתברך, וגם משם יכולין לדבק את עצמו אליו יתברך. וזה בחינת:
“ואציעה שאול הנך” בחינת בקי בשוב, כי אי אפשר לזכות לתשובה כי אם כשבקי שתי בקיאויות אלו. ובאמת היא בקיאות גדול מאד שיזכה לידע, שצריכין ליגע עצמו ולטרח בעבודת השם תמיד ולצפות בכל עת להגיע למדרגה גבוהה יותר. ואף על פי כן אל יפל משום דבר ואפלו אם יהיה איך שיהיה, חס ושלום, אף על פי כן אל יפל בדעתו כלל ויקים ואציעה שאול הנך כנ”ל. וכשיש לו שתי בקיאויות אלו אזי הוא הולך בדרכי התשובה, ואז ימין השם פשוטה לקבל תשובתו וזוכה לכבוד השם ונעשה על ידי זה אדם לשבת על הכסא – אשרי לו. (שם):
בפסקה זאת ראינו כמה האדם צריך ללכת עם ה' בכל מצב, לא לעזבהו וכך ה' יאיר פניו אליו בגדול ויזכה להיקרא "אדם" ולשבת על הכסא (מעלה גדולה מאד בעבודת ה')
"
שלב ב' – שמור על העיניים
חז"ל אומרים "העין רואה הלב חומד וכלי המעשה גומרים"
אם ראית כבר היצר הרע משגע אותך – זו מלחמה לא פשוטה..
נסה להימנע כמה שיותר ממקומות שיגרמו לך מאבקים.
למשל אתרים בעייתיים באינטרנט.. דברים שיכולים להחליש אותך. הימנע מהם ואני מבטיח לך שה' שיתגלה אליך.
קשה לך להפסיק לראות דברים מסוימים? תבקש מה' שיעזור לך! דבר איתו פשוט ואמיתי והוא בודאי יעזור לך!
תוכל לכתוב לנו אם תרצה ונחזק אותך.. לא חייבים להזדהות.

שלב ג' – התמדה בלימוד התורה
קבע לך זמן קבוע בעיתים לתורה – במשך כל יום השתדל ללמוד משהו עם חבר או בשיעור..
מומלץ ללמוד כמה הלכות ביום ובנוסף דברים המחזקים את הלב לאהבה ויראת שמים..
מומלצים הספרים: ליקוטי עצות לר' נתן מברסלב. השתפכות הנפש ומשיבת נפש.
אל תשכח – הכול תלוי בתפילה – בקשר ובדיבור שלך עם ה' יתברך שמו. הוא העוזר לך הוא המוליך אותך. תתרגל לדבר איתו כבן אל אביו – הוא מקשיב לך ושומע.

לסיכום העיקר היא העקשנות וההתמדה יחד עם התפילה והדיבור עם ה' וכמובן לא להתייאש ואפילו שמתייאשים לזכור ולקבוע חזק בלב שה' איתנו ולא עוזב אותנו לעולם רק "חזק ויאמץ ליבך וקווה אל ה'" ומצידנו אנו צריכים להיות עקשנים ולא להתבלבל משום נפילה ודבר שיעבור עלינו.

שמירת הברית הינה מתנה אדירה ועל כן בודקים את מי שמנסה לזכות לה עד כמה הוא חזק. הכלל הוא "הבא ליטהר מסייעין בידו" אתה מתחיל וה' כבר עוזר. 

עצות משמעותיות מאוד:
1. להתפלל על זה כל יום כמה דקות ולהגיד תודה כשמצליחים – זה הכי חשוב ובלי זה אי אפשר להצליח. אם נופלים לא לקחת קשה כי אצל הקב"ה העיקר הוא המאמץ ולא ההצלחה דווקא – אם נתמיד בע"ה הקב"ה יצליח אותנו לבסוף.
2. לטבול במקווה ולומר תיקון הכללי זה נותן המון כוח ועוזר מאוד לעבוד את ה'
3. בעל התניא אומר בספר התניא שמי שאומר קריאת שמע על המיטה בכוונה מתקן כמה מאות של מלאכי חבלה שנוצרו מזה העוון. ובמשך הזמן משיב את כל הניצוצות למקומן.
לעולם תזכור – תיקון הכללי וק"ש על המיטה אלה כלי נשק אדירים.
4. העיקר להיות בשמחה – תהיה שמח ובזכות זה לא תתקרב לעבירה בכלל.
5. שמור על העניים. חז"ל אמרו "העין רואה הלב חומד וכלי המעשה גומרים" אם לא תראה לא תהיה לך מלחמה כמעט.

ה' איתך אחי תמיד תמיד ! רוצה חיזוק? / להגיב? תוכל כאן בטופס: